This week in fight announcements [March 18-25]

While the UFC are on a big break between events you might assume that Dana White, Joe Silva and the Fertitta brothers are holidaying in Hawaii right now but quite the opposite, they have put in the hours to fill out their blank spaces on upcoming cards.

Let’s take a look at the announced match-ups from across the globe:

CFC 21, May 18, Olympic Mark in Sydney, Australia
Heavyweight bout: Soa Palelei vs. Bob Sapp
Heavyweight bout: Jim Yorke vs. Jeff Monson

Cage Warriors 47, June 2, The Helix in Dublin, Ireland
Featherweight championship bout: Conor McGregor vs. Dave Hill
Welterweight bout: David Bielkheden vs. Cathal Pendred

Titan FC 22, May 25, Memorial Hall in Kansas City, Kansas
Anthony Johnson vs. Dave Branch

UFC 148, July 7, MGM Grand Garden Arena in Las Vegas, Nevada
Light-heavyweight bout: Tito Ortiz vs. Forrest Griffin
Middleweight bout: Michael Bisping vs. Tim Boetsch
Middleweight bout: Rich Franklin vs. Cung Le
Welterweight bout: Demian Maia vs. Dong Hyun Kim
Middleweight bout: Riki Fukuda vs. Constantinos Philippou
Bantamweight bout: Renan Barao vs. Ivan Menjivar

UFC 149, July 21, venue TBA in Calgary, Alberta, Canada
Featherweight championship bout: Jose Aldo vs. TBA

UFC 147, June 16, Estadio Olimpico Joao Havelange (Engenhao) in Rio De Janero, Brazil
Middleweight championship bout: Anderson Silva vs. Chael Sonnen

The Ultimate Fighter Live Finale, June 1, Palms Casino Resort in Las Vegas, Nevada
Welterweight bout: Jake Ellenberger vs. Martin Kampmann

Tachi Palace Fights 13, May 10, Tachi Place Hotel & Casino in Leemoore, California
Bantamweight championship bout: Casey Olson vs. Francisco Rivera
Middleweight bout: Steve Ramirez vs. Mickey Martinez

UFC on FX 4, June 22, Revel Casino in Atlantic City, New Jersey
Lightweight bout: Gray Maynard vs. Clay Guida
Middleweight bout: Nick Catone vs. Chris Camozzi
Welterweight bout: Rick Story vs. Rich Antonitto
Welterweight bout: Matt Riddle vs. Luis Ramos
Welterweight bout: Dan Miller vs. TBA
Featherweight bout: Steven Siler vs. Jim Hettes
Welterweight bout: Brian Ebersole vs. TJ Waldburger
Lightweight bout: Ramsey Nijem vs. C.J Keith

UFC on Fuel TV 3, May 15, Patriots Center in Fairfax, Virginia
Bantamweight bout: Yves Jabuoin vs. Jeff Hougland

UFC on FX 3, June 8, venue & location TBA
Flyweight tournament semi-final bout: Ian McCall vs. Demetrious Johnson
Bantamweight bout: Jared Papazian vs. Dustin Pague
Welterweight bout: Mike Pierce vs. Carlos Eduardo Rocha
Light-heavyweight bout: Caio Magalhaes vs. Buddy Roberts
Bantamweight bout: Scott Jorgensen vs. Eddie Wineland
Welterweight bout: Mike Pyle vs. Josh Neer
Lightweight bout: Henry Martinez vs. Bernardo Magalhaes

Super Fight League 2, April 7, in Chandgigarh, India
Heavyweight bout: Todd Duffee vs. Neil Grove
Middleweight bout: Ikuhisa Minowa vs. Alexander Shlemenko
Lightweight bout: Ryan Healy vs. Paul Kelly

Bellator 66, April 20, I-X Center in Cleveland Ohio
Middleweight tournament semi-final bout: Brian Rogers vs. Bruno Santos
Middleweight tournament semi-final bout: Maiquel Falcao vs. Vyacheslav Vasilevsky
Women’s flyweight bout: Aisling Daly vs. Jessica Eye

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here