Asian MMA

MMA This Weekend (September 23-25)

|
Image for MMA This Weekend (September 23-25)

Much like every other week in September thus far, the weekend ahead is a big one in the MMA world. Probably the biggest weekend in September so far! Invicta FC 19 takes place Friday night, with Irene Aldana, Tiffany Van Soest. Saturday is topped by UFC Fight Night: Brasilia, featuring Cris Cyborg and former  bantamweight champion Renan BaraoRizin Fighting Federation is Sunday’s big attraction with Kron Gracie and Hideo Tokoro headlining. It also includes MMA legend Mirko Cro Cop and the first round of their open-weight grand prix.

MMA This Weekend (September 23-25)


[September 23] – [MMA] Final Fight Championship 26: Austria – Linz, Austria – Tips Arena 

  • |MMA Main Card|
  • [Heavyweight Championship] – Dion Staring (34-12, ) vs. Darko Stosic (8-1, )
  • [Featherweight Championship] – Ahmed Vila (3-0, ) vs. Filip Pejic (10-2-1, )
  • [Welterweight] – Ivica Truscek (31-25, ) vs. Abusupiyan Magomedov (14-3, )
  • [Middleweight] – Florian Harringer (3-3) vs. Aleksandar Ilic (6-1, )
  • [Featherweight] – Marko Burusic (8-5, ) vs. Arbi Meshidov (7-3, )
  • [Featherweight] – Ahmed Abdulkadirov (1-0) vs. Vasilis Karavasilis (1-0, )

  • [September 23] – CES 38 – Mashantucket, Connecticut – Foxwoods Casino 

  • |Main Card| 
  • [Featherweight] – Levan Makashvili (11-2-1, ) vs. Sean Soriano (9-4)
  • [Featherweight] – Calvin Kattar (15-2) vs. Chris Foster (9-4)
  • [….] – Rico DiSciullo (6-0) vs. David Garcia (3-2-1)
  • [Flyweight] – Carlos Candelario (4-0) vs. Brandon Warne (1-1)
  • [Heavyweight] – Pat Walsh (8-2) vs. Carlos Zevallos (3-3, )
  • [….] – Kody Nordby (6-4) vs. Branden Seyler (6-3-1)
  • |Prelims|
  • [….] – Pete Rogers Jr. (2-3) vs. Derek Shorey (3-7)
  • [Lightweight] – Wayne Ahlquist (1-3) vs. Connor Barry (1-0)
  • [Bantamweight] – Kris Moutinho (0-0) vs. Matthew Maldonado (0-0)
  • [….] – Quentin Gaskins (1-3) vs. Richard Santiago (0-0)

  • [September 23] – Invicta FC 19 – Kansas City, Missouri – Kansas City Scottish Rite Temple

  • |Main Card|
  • [Interim Flyweight Championship] – Jennifer Maia (13-4-1, ) vs. Roxanne Modafferi (19-12)
  • [Atomweight Championship] – Ayaka Hamasaki (13-1, ) vs. Jinh Yu Frey (5-1)
  • [Bantamweight] – Irene Aldana (5-2, ) vs. Faith Van Duin (6-2, )
  • [Strawweight] – Manjit Kolekar (8-0, ) vs. Kaline Medeiros (7-4)
  • [Strawweight] – Tiffany Van Soest (0-1) vs. Kalyn Schwartz (0-0)
  • [Atomweight] – Julia Jones (4-0) vs. Stephanie Skinner (4-5)
  • [Featherweight] – Amber Leibrock (1-1) vs. Amy Coleman (2-0)
  • [Strawweight] – Ashley Greenway (1-0) vs. Sunna Rannveig Davidsdottir (0-0, )

  • [September 24] – ROAD FC 33 – Seoul, South Korea – Jangchung Gymnasium 

  • |Main Card|
  • [Openweight Tournament Final] – Hong Man Choi (4-4) vs. Mighty Mo (9-5, )
  • [Featherweight] – Hong Young-Ki (3-2) vs. Uesako Hiroto (9-6,)
  • [Lightweight] – Shinji Sasaki (16-9-3, ) vs. Bruno Miranda (8-1,)
  • [Bantamweight] – Kim Min-Woo (7-1) vs. Nezu Yuta (19-8-1, )
  • [Lightweight] – Park Won-Sik (12-6-1) vs. Abe Ukyo (6-4-1, )
  • [Lightweight] – Nandin Erdene (3-2, ) vs. Ki Won-Bin (4-1)
  • [Women’s Strawweight] – Lin Heqin (3-1, ) vs. Kim Hae-In (0-0)
  • [Middleweight] – Kim Nae-Chul (5-3) vs. Park Jung-Kyo (6-6)

  • [September 24] – Road to Abu Dhabi Warriors: Bulgaria – Sofia, Bulgaria – Grand Arena Armeec 

  • |Main Card|
  • [Lightweight Tournament QF] – Abner Lloveras (19-8-1, ) vs. Maxim Maryanchuk (6-0, )
  • [Lightweight Tournament QF] – Raul Tutarauli (6-4, ) vs. Simeon Batalov (0-0)
  • [Middlweight Tournament QF] – Jonas Billstein (16-5, ) vs. Sergei Martynov (6-1, )
  • [Middleweight Tournament QF] – Umar Yankovskiy (8-0, ) vs. Willi Ott (11-7-1, )

  • [September 24] – [MMA] – Kunlun Fight 53 – Beijing, China – Kunlun Fight Combat Sport Center 

  • |MMA Main Card|
  • [Championship] – Lipeng Zhang (18-9-1) vs. Beibit Nazarov (8-2, )
  • [Championship] – Sai Wang (16-6-1) vs. Koji Shikuwa (1-2, )
  • [Lightweight] – Haotian Wu (21-11-1) vs. Jose Ruedas (4-3, )
  • [Women’s Strawweight] – Weili Zhang (7-1) vs. Maira De Souza (0-0, )

  • [September 24] – ACB 46: Young Eagles 13 – Olsztyn, Poland – Hala Urania

  • |Main Card|
  • [Lightweight] – Adrian Zieliński (16-4) vs. Islam Makoev (7-1-1, )
  • [Lightweight] – Łukasz Rajewski (6-2) vs. Rasul Yakhyaev (10-3, )
  • [Featherweight] – Marcin Jabłoński (3-1) vs. Armen Stepanyan (3-1, )
  • [160lb Catchweight] – Patryk Ruta (1-0) vs. Dzhokhar Duraev (2-0,)
  • [Light Heavyweight] – Wojciech Giera (1-0) vs. Magomed Kikishev (1-0, )
  • [Flyweight] – Sebastian Przybysz (1-0) vs. Akhmed Kukaev (1-0, )
  • [Middleweight] – Karol Linowski (3-1) vs. Baisangur Vakhitov (3-0, )
  • [Middleweight] – Sylwester Borys (9-2) vs. Charles Andrade (30-31, )
  • [Light Heavyweight] – Adam Kowalski (6-3-1) vs. Pavol Langer (3-3, )
  • [Bantamweight] – Mateusz Juszczak (2-2) vs. Khusein Sheikhaev (2-0, )
  • [Lightweight] – Paweł Gołębiewski (0-1) vs. Daud Shaikhaev (3-1, )

  • [September 24] – EFN 51 / Fight Nights Global 51: Dagestan – Kaspiysk, Russia – Ali Aliev Sports Palace

  • |Main Card|
  • [Heavyweight] – Sergey Pavlovich (8-0) vs. M. Gelegaev (5-1)
  • [Welterweight] – Akhmet Aliev (13-4) vs. Vener Galiev (27-8)
  • [Featherweight] – Rasul Mirzaev (16-0) vs. Diego Nunes (19-6,)
  • [Lightweight] – Murad Machaev (19-1) vs. Jack McGann (10-2, )
  • [Lightweight] – Gadzhi Rabadanov (5-2-1) vs. Ruslan Yamanbaev (2-2-1)
  • [Welterweight] – Raimond Magomedaliev (2-0) vs. Ruslan Zhemukhov (5-2)
  • [Welterweight] – Saigid Izagahmayev (6-0) vs. Aurel Pîrtea (8-6, )
  • [Middleweight] – Rashid Abduramanov (2-1) vs. Dauren Ermekov (4-2, )
  • [Welterweight] – Zalimkhan Yusupov (4-2,) vs. Magomed Abdulaev (2-2)
  • [Middleweight] – Abusupyan Alikhanov (5-2) vs. Dmitry Samoilov (19-8-1)
  • [Featherweight] – Movlid Khaibulaev (9-0) vs. Roman Silagadze (3-1-1)
  • [Light Heavyweight] – Shamil Akhmedov (3-0) vs. Vasily Babich (11-7-1, )

  • [September 24] – UFC Fight Night: Brasilia – Brasilia, Brazil – Ginásio Nilson Nelson

  • |Main Card|
  • [140lb Catchweight] – Cris Cyborg (16-1) vs. Lina Länsberg (6-1, )
  • [Featherweight bout] – Renan Barão (33-4) vs. Phillipe Nover (10-6-1, )
  • [Heavyweight] – Roy Nelson (21-13, ) vs. Antônio Silva (19-9)
  • [Lightweight] – Francisco Trinaldo (20-4) vs. Paul Felder (12-2, )
  • [Middleweight] – Thiago Santos (13-4) vs. Eric Spicely (8-1, )
  • [Featherweight] – Godofredo Pepey (12-4) vs. Mike De La Torre (14-5, )
  • |Televised Prelims|
  • [Lightweight] – Gilbert Burns (11-1) vs. Michel Prazeres (20-2)
  • [Bantamweight] – Rani Yahya (22-8) vs. Michinori Tanaka (11-1, )
  • [Flyweight] – Jussier Formiga (18-4) vs. Dustin Ortiz (15-5, )
  • [Welterweight] – Erick Silva (18-7) vs. Luan Chagas (14-1-1)
  • |Fight Pass Prelims|
  • [Lightweight] – Alan Patrick (13-1) vs. Stevie Ray (19-5, )
  • [Welterweight] – Vicente Luque (9-5-1) vs. Hector Urbina (17-9-1, )
  • [Lightweight] – Glaico França (13-4) vs. Gregor Gillespie (7-0, )

  • [September 25] – RIZIN World Grand-Prix 2016: 1st Round – Saitama, Japan – Saitama Super Arena 

  • |Main Card|
  • [Featherweight] – Kron Gracie (2-0) vs. Hideo Tokoro (33-28-2)
  • [Women’s 108lb Catchweight] – Miyu Yamamoto (0-0) vs. Rena Kubota (1-0)
  • [Tournament 1st Round] – Mirko Cro Cop (31-11-2) vs. Hyun Man Myung (3-2)
  • [Tournament 1st Round] – Kazuyuki Fujita (15-11) vs. Baruto Kaito (1-0)
  • [Lightweight] – Andy Souwer (1-0) vs. Daron Cruickshank (17-8)
  • [Bantamweight] – Kizaemon Saiga (2-1) vs. Asen Yamamoto (0-1)
  • [Tournament 1st Round] – Jiří Procházka (17-3-1) vs. Mark Tanios (5-1)
  • [Tournament 1st Round] – Karl Albrektsson (5-0) vs. Valentin Moldavsky (4-0)
  • [Tournament 1st Round] – Amir Aliakbari (2-0) vs. João Almeida (4-1)
  • [Tournament 1st Round] – Teodoras Aukštuolis (9-3) vs. Szymon Bajor (15-6)
  • [Featherweight] – Charles Bennett (29-30-2) vs. Minoru Kimura (0-0)
  • [Women’s Strawweight] – Kanako Murata (3-0) vs. Kyra Batara (5-3)
  • [Women’s Heavyweight] – Gabi Garcia (2-0) vs. Destanie Yarbrough (1-0)

________________

 MMA Sucka TV logo

Follow Mike on Twitter (@MikeLovesTacosX), and keep up with the latest MMA news from MMASucka via Twitter (@MMASucka) and Facebook

Share this article

Follow me on Twitter @MikeLovesTacosX.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *